Zamanı Dürüstçe Harcamak-Ödül ve Ceza

Ajansmetre’nin demo kullanım sürecinde sık sık karşı karşıya kaldığımız bazı durumları burada paylaşıp örnek olaylar üzerinden değerlendirme yapmak istiyoruz.  Bunlardan en önemlisi Ajansmetre’nin çalışan ve yönetici arasındaki ilişkiye etkisi.

Ajansmetre’yi kullanmaya başlayan ajansların birçoğunda gördüğümüz ilk tepki tabi ki çalışanlardan geliyor. Çalışanlar  bir şekilde “Big Brother Is Watching You” psikolojisi ile Ajansmetre’den rahatsızlık duyuyorlar. “Patron” veya yönetici de Ajansmetre’yi kullanmaya başladıktan sonra kendisine düşen hiçbirşey yokmuş gibi zannediyor. Oysa ki Ajansmetre her iki tarafın da performansını sorgulayan, transparan hale getiren bir yapı içeriyor.

Kullanım öncesi çalışanlara mutlaka şunu söylüyoruz;

“Ajansta geçirdiğiniz zamanı siz de, biz de çok iyi biliyoruz, üretmek, tasarlamak için mutlaka nefes almak, surf yapmak, oyun oynamak, sohbet etmek gerekebilir, kimsenin 9-10 saat boyunca gözlerini monitörden ayırmadan iş yapması mümkün değil. Ama gelin dürüst olalım, o gün canınız çok çalışmak istemiyorsa ve bir – iki saat oyalandıysanız bunu sisteme “boş” olarak girin. Bu sizin aylak, lakayıt olduğunuzu değil, öncelikle dürüst ve işletmenin çıkarlarını gözeten bir çalışan olduğunuzu gösterir. Çünkü yeri geldiğinde belki de geceli gündüzlü çalışıyor ve zatan fazlasını işletmeye veriyorsunuzdur. Siz yaptığınızı yapmaya devam edin, eğer sorumluluk sahibi, ne yaptığını bilen bir çalışansanız zaten Ajansmetre bu bilgiyi patronunuza olduğu gibi gösterecektir. Patronunuz bunu görmüyorsa da, siz de artık ne yaptığınızı ve ne fayda ürettiğinizi biliyor ve hatırlıyor olacaksınız.”

Doğru raporlama için doğru veri girişi şart, bir aylık rapor çıkarmak için her bir çalışanın her gün verilerini doğru girmesi gerekiyor ki en doğru yoruma ulaşılabilsin. İşte bu yüzden çalışanların Ajansmetre’ye giriş motivasyonu çok önemli. Bu girişlerin neye yaradığını anlaması, karşılıklı bir fayda için yapıldığını kavraması gerekiyor. Yani “boş”lara, “diğer”lere takılmadan ne yaptığını açıklıkla ortaya koymalı ki emeğinin karşılığını alabilsin.

Patronun görevi de çalışanın girişlerini ve dolayısıyla raporları düzenli takip etmek zorunda, çalışanı eğer “boş” girdiyse buna kafayı takmadan aylık performansları değerlendirmeli, “grafikerim bu ay nasıl bir performans gösterdi, bize para kazandıracak işleri hatasız ve minimum zamanda çıkarabildi mi, çok mu çalıştı, mesaisini çok mu aştı?” gibi soruları dürüst ve adaletli biçimde cevaplandırmalıdır.

Ajansmetre kullanılırken akla hep verimsiz çalışanların cezalandırılması akla geliyor ama madalyonun iki yüzü var. Ajansmetre’nin asıl amacı ekip içinde verimi artırmak, ajansın kazancını yükseltmek. İşte bu yüzden patron verimsizliği sorgularken, kendi yoğurt yeme biçimine göre mutlaka verimliliği de ödüllendirmeli, çalışanları motive etmeli. İşte bu belki de en önemli sorumluluğu yine iş sahibine veya yöneticiye yüklüyor:  Ödül mü, ceza mı?

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: